Նախագծով կանոնակարգվում են գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կիրառման սահմանափակումների եւ այդ հարցերի հետ  կապված իրավահարաբերությունները: Նախագծի ընդունման դեպքում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների ներմուծման, տեղափոխման, փոխադրման արգելքների սահմանումը կհանգեցնի երկրի կենսաբանական անվտանգության եւ բնակչության առողջության պահպանման մակարդակի բարձրացմանը եւ դրանց կիրառման հետ կապված իրավահարաբերությունների կանոնակարգմանը: Օրենքի նախագծով առավելագույնս կսահմանափակվի գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կիրառումը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում. ասել է Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագիծը քննարկել է նոյեմբերի 9-ի նիստում:
Օրենսդրական փաթեթի ընդունման նպատակն է ՀՀ-ում ԳՁՕ-ների գործածության եւ կենսաանվտանգության հետ կապված հարաբերությունների կանոնակարգման միջոցով  բացառել դրանց հնարավոր անբարենպաստ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի, մարդու առողջության, կենսաբազմազանության, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի անվտանգության վրա:
Փոխնախարարի խոսքով նախագիծը վերաբերում է միայն սերմերի եւ տնկանյութերի ներմուծման սահմանափակմանը, որը վերաբերում է գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմներին: Արման Խոջոյանը նշել է, որ այն չի վերաբերում սննդամթերքում առկա գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմներին, որը կանոնակարգվում է այլ օրենքով:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի այն հարցին, թե որ կառույցն է ստանձնելու օրենքի վերահսկման գործառույթը, նշվել է, որ վերահսկողությունն իրականացնելու է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչությունը:
Նախագիծը հանձնաժողովի կողմից ստացել է դրական եզրակացություն:
««Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարի եւ վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հիմական զեկուցողի բացկայության պատճառով հետաձգվել է:

“Проект регулирует ограничения на использование генетически модифицированных организмов (ГМО) и правоотношения, связанные с этими вопросами. В случае принятия проекта установление запретов на ввоз, передачу, транспортировку ГМО приведет к повышению уровня биологической безопасности и охраны здоровья населения страны и регулированию правоотношений по их использованию. Законопроект максимально ограничит использование ГМО на всей территории РА”, - заявил заместитель министра экономики А.Ходжоян в ходе обсуждения пакета проектов закона “О генетически модифицированных организмах” и прилагаемых проектах.
Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсудила проект на заседании 9 ноября.
Цель принятия законодательного пакета – исключение возможного неблагоприятного воздействия ГМО на окружающую среду, здоровье человека, биоразнообразие и безопасность сельскохозяйственных угодий путем регулирования использования ГМО в РА и отношений, связанных с биобезопасностью.
По словам замминистра, в проекте речь идет только об ограничении ввоза семян и посадочного материала, который относится к ГМО. А.Ходжоян отметил, что речь не идет о ГМО в продуктах питания, которые регулируются другим законом.
Председатель вышеуказанной профильной комиссии В.Галумян сообщил, что надзор за соблюдением закона будет осуществлять Инспекция по безопасности пищевых продуктов.
В связи с отсутствием основного докладчика обсуждение проекта о внесении изменения в закон “О местном сборе за парковку транспортных средств и особенностях административного производства” отложено.