Նախագծով կանոնակարգվում են գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կիրառման սահմանափակումների եւ այդ հարցերի հետ  կապված իրավահարաբերությունները: Նախագծի ընդունման դեպքում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների ներմուծման, տեղափոխման, փոխադրման արգելքների սահմանումը կհանգեցնի երկրի կենսաբանական անվտանգության եւ բնակչության առողջության պահպանման մակարդակի բարձրացմանը եւ դրանց կիրառման հետ կապված իրավահարաբերությունների կանոնակարգմանը: Օրենքի նախագծով առավելագույնս կսահմանափակվի գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կիրառումը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում. ասել է Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագիծը քննարկել է նոյեմբերի 9-ի նիստում:
Օրենսդրական փաթեթի ընդունման նպատակն է ՀՀ-ում ԳՁՕ-ների գործածության եւ կենսաանվտանգության հետ կապված հարաբերությունների կանոնակարգման միջոցով  բացառել դրանց հնարավոր անբարենպաստ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի, մարդու առողջության, կենսաբազմազանության, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի անվտանգության վրա:
Փոխնախարարի խոսքով նախագիծը վերաբերում է միայն սերմերի եւ տնկանյութերի ներմուծման սահմանափակմանը, որը վերաբերում է գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմներին: Արման Խոջոյանը նշել է, որ այն չի վերաբերում սննդամթերքում առկա գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմներին, որը կանոնակարգվում է այլ օրենքով:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի այն հարցին, թե որ կառույցն է ստանձնելու օրենքի վերահսկման գործառույթը, նշվել է, որ վերահսկողությունն իրականացնելու է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչությունը:
Նախագիծը հանձնաժողովի կողմից ստացել է դրական եզրակացություն:
««Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարի եւ վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հիմական զեկուցողի բացկայության պատճառով հետաձգվել է:

The legal relations connected with the restrictions of the use of the genetically modified organisms (GMOs) and those issues are regulated by the draft law. The draft law will restrict maximum the use of the GMOs in the whole territory of the Republic of Armenia: the Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan said during the debate of the draft law on Genetically Modified Organisms and the package of the draft laws.
At November 9 sitting, the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment debated the draft.
The goal of the adoption of the legislative package is to exclude their possible unfavourable influence on the environment, the human health, biodiversity, security of the lands of agricultural significance through the regulation of the relations connected with the use and biosecurity of the GMOs in the RA.
According to the Deputy Minister, the draft relates to the restriction of the import only the seeds and plant materials, which refers to the GMOs. Arman Khojoyan noted that it does not refer to the GMOs existing in the food product, which is regulated by other law.
To the question of the Chair of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Vahe Ghalumyan, which structure will assume the function of the law control, it was noted that the control will carry out the Food Safety Inspectorate.
The debate of the draft law on Amending the law on Peculiarities of the Local Payment and Administrative Proceeding of the Motor Vehicles’ Parking was postponed because of the main rapporteur’s absence.